środa, 30 września 2015


Jak przygotować się do pierwszej  lekcji jazdy konnej?


Po zapisaniu się na pierwszą lekcję jazdy konnej i początkowej radości, że zdobędziesz nowe umiejętności, zaczynają pojawiać się pytania o to, jak będzie wyglądała lekcja i co trzeba wiedzieć już na początku.Najwięcej wątpliwości wzbudza strój jeździecki. Zastanawiasz się, czy do stadniny trzeba przywieźć ze sobą bryczesy (spodnie, które chronią przed obtarciami), sztyblety (buty do jazdy konnej) i sztylpy (ochraniacze na łydki)? Czy należy mieć toczek (kask)?


Pierwsza lekcja jazdy konnej- jak się ubrać?

Jazda konna to sport bardzo przyjemny i relaksujący. Nie można jednak zapomnieć, że zdarzają się upadki. Pamiętaj, żeby nigdy nie wsiadać na konia bez toczka. Jest to niezwykle ważne, gdyż nakrycie głowy ochroni przed ewentualnymi urazami. Pierwszy toczek wypożyczysz w stadninie, a za pomocą specjalnego pokrętła dopasujesz jego wielkość do obwodu głowy. Instruktor pokaże ci, jak sprawdzić, czy toczek nie jest za duży. Dzieci dodatkowo powinny uczyć się jazdy konnej w specjalnej kamizelce ochronnej.
Profesjonalny strój na początku nie jest potrzebny. Nowy uczeń powinien poznać konia i jego zwyczaje oraz nauczyć się go czyścić i siodłać. Dlatego na pierwszych lekcjach jazdy konnej zamiast profesjonalnych bryczesów wystarczą leginsy lub dresy. Spodnie nie powinny mieć szwów po wewnętrznej stronie, żeby nie obcierały ud.
Zapamiętaj! Jeśli zdecydujesz się na dresy, wybierz te z wąskimi nogawkami, pomoże to uchronić nogę przed przypadkowym zaplątaniem w strzemię.
Na pierwszą jazdę nie musisz też kupować specjalnego obuwia. Wystarczą kryte buty na płaskiej i sztywnej podeszwie.

Odradzam noszenie trampek z materiału, bo but pełni dodatkową funkcję ochronną, gdyż koń w trakcie przygotowań do jazdy może nadepnąć jeźdźcowi na stopę

Nie potrzebujesz też profesjonalnych ubrań - pamiętaj jednak, żeby strój nie krępował twoich ruchów. W zależności od pogody załóż przewiewną sportową koszulkę lub bluzę i kurtkę. Z zakupem profesjonalnego stroju lepiej poczekać do momentu oswojenia się ze zwierzęciem i zdobycia podstawowych umiejętności jeździeckich.

Rozgrzewka przed jazdą konną

Jeździec powinien być  dobrze rozciągnięty - ułatwi to sprawne wsiadanie na konia. W niektórych stadninach przed lekcją zaleca się zrobienie ćwiczeń rozciągających. Ale nie zawsze jest to konieczne:
- Przygotowanie konia do jazdy zajmuje około pół godziny. To najlepsza rozgrzewa przed lekcją. Ruchy wykonywane podczas czyszczenia i siodłania konia wymagają sporo energii. Czynności te są na tyle różnorodne, że rozgrzewają i rozciągają wszystkie partie ciała 

Jak wybrać dobrą stadninę (szkółkę jazdy konnej)?

Podczas pierwszej wizyty w stadninie bacznie obserwuj, jak traktowane są konie: czy mają jasne, duże boksy, czy są systematycznie czyszczone i codziennie mają odpowiednią porcję ruchu na świeżym powietrzu. Jeśli stadnina jest czysta, a konie wyglądają zdrowo, sprawdź, czy jest też specjalny pokój dla jeźdźców, w których można usiąść na wygodnej kanapie i odpocząć po jeździe. Może ci się wydawać, że jest to zbędne, bo przecież chcesz uczyć się jeździć konno, a nie spędzać czas przy herbacie. Jednak każdy zmienia zdanie, gdy okazuje się, że lekcje odbywają się bez względu na pogodę - a rozgrzewający napój po godzinnej jeździe na zimnym wietrze może okazać się zbawienny.
Jeśli zdecydujesz się na regularne lekcje, to szybko zorientujesz się też, że w stadninie spędzisz więcej czasu, niż początkowo zakładałeś. Przygotowanie konia do jazdy, lekcja, czyszczenie konia po jeździe, rozmowa z instruktorem i innymi uczniami - okazuje się, że czas spędzony w stadninie to nie godzina, ale prawie trzy! Dlatego miejsce to powinno być przyjemne nie tylko dla koni, ale i dla jeźdźców - z ciepłą wodą w kranie i toaletą, a najlepiej również z prysznicem, który przyda się w upalne dni lub po upadku z konia.


Pierwsza lekcja jazdy konnej: zasady bezpiecznego zachowania

Najważniejsza zasada zachowania w obecności konia brzmi: nigdy nie przechodź za koniem, jeśli zwierzę nie wie, że chcesz to zrobić! Koń jest tzw. zwierzęciem uciekającym. Oznacza to, że kiedy się czegoś przestraszy, najpierw się broni (kopnięciem), a następnie ucieka. Jeśli więc nagle znajdziesz się za koniem, jego reakcja może być bardzo szybka i bardzo bolesna.



Co zrobić, jeśli przejście za zadem konia jest konieczne, np. w trakcie czyszczenia zwierzęcia?
Stań na wysokości końskiego wzroku, pozwól wierzchowcowi cię zauważyć, powiedz kilka słów. Delikatnie poklep zwierzę i przesuwając ręką wzdłuż tułowia przemieszczaj się w kierunku tylnych nóg. W ten sposób bezpiecznie przejdziesz za koniem, a on nie wystraszy się, że nagle pojawił się za nim ktoś obcy.
Po kilku spotkaniach z koniem zaczniesz rozumieć mowę jego ciała. Nauczysz się rozpoznawać, co oznaczają ruchy chrap, strzyżenie uszami i parskanie. Kiedy już osiągniecie porozumienie za pomocą ruchu i dotyku, będzie to oznaczało, że na pierwszej lekcji jazdy konnej się nie skończyło, a ty masz już pewne doświadczenie i nowe hobby











wtorek, 29 września 2015

American Saddlebred

 Rasa powstała w XIX w. w stanie Kentucky jako wszechstronnie użytkowa i pierwotnie nazywano ją Kentucky saddler.Wywodzi się od obecnie nieistniejących narragansett pacer i canadian pacer, które to rasy były naturalnymi inochodźcami. Niebywale efektowny wygląd oraz zadziwiająca szybkość koni American Saddlebred wynikają z domieszek krwi folblutów i morganów. Obecnie są głównie używane na arenie pokazowej, gdzie obdarzone trzema chodami rumaki prezentują się w stępie, kłusie i skróconym galopie, robiąc wrażenie przesadnie akcentowaną akcją. Natomiast te, które potrafią poruszać się pięcioma chodami, dodają do pokazu delikatny, wolny ruch czterotaktowy oraz niezwykle efektowną akcję na maksymalnej szybkości zwaną rack. Dla celów pokazowych pozwala się na nadmierne wyrośnięcie kopyt, stosuje się też specjalne ciężkie podkowy. Konie z normalnie skróconymi kopytami są zwykłymi wszechstronnymi wierzchowcami

Wysokość: 150-160 cm
Eksterier: Budzowa zwarta i szlachetna, wysoko osadzona, długa i wygięta szyja, sucha głowa.
Maść: Wszystkie podstawowe i srokata
Pochodzenie : USA 
  • Konie tej rasy posiadają wyjątkowe chody: slow gait - powolny, taneczny, czterotaktowy chód z momentem zawieszenia przez postawieniem nogi na podłożu i rack - szybki, rytmiczny, czterotaktowy chód.
  • Konie tej rasy są doskonałymi skoczkami.
  • Często mówi się o tej rasie, jako najpiękniejszej na świecie.

Konie rasy Saddlebred są niezwykle cenione na pokazach, szczególnie w konkurencji zaprzęgu i powożenia, gdzie osiągają wspaniałe rezultaty. Rywalizują również w innych zawodach, gdzie prezentują się równie dobrze jak konie specjalizujące się w ujeżdżeniu czy skokach przez przeszkody.
Elegancki koń o egzotycznej urodzie. Głowa średniej wielkości, sucha, z małymi, sierpowatymi uszami i ognistymi oczami. Bardzo wysoko osadzona, długa szyja. Kark lekki. Łopatki lekko strome, klatka piersiowa szeroka, kłąb dobrze uformowany, leżący powyżej linii zadu. Mocny grzbiet przechodzi w nieco krótki, prosty zad. Ogon osadzony, co potęguje wrażenie elegancji. Takie osadzenie ogona uzyskuje się poprzez zabieg chirurgiczny. Kończyny są lekkie, stawy szczupłe, krągłe, pęciny długie, a kopyta bardzo długie (zwyczajowo dla koni tej rasy stosuje się specjalny rodzaj podków). Koń ten ma miękki ruch i dziedziczne predyspozycje do töltu i inochodu.
Historia
Konie wierzchowe i zaprzęgowe sprowadzone przez osadników amerykańskich, a wśród nich poruszające się inochodem konie wszechstronnie użytkowe (kuce Hobby i Galloway), z czasem skrzyżowano z innymi rasami: inochodźcami Narragansett, kłusakami kanadyjskimi i Morganami. W stanach Wirginia i Kentucky dzięki ostrej selekcji uzyskano świetnego konia wierzchowego, o wygodnych chodach i wytrzymałego, przydatnego także do zaprzęgu i lekkiej pracy na roli. Dzięki ogierom Tom Hale (ur. 1810, inochodzieć Narragansett) i Gaines Denmark (ur. 1851, pełna krew angielska) powstały najważniejsze linie. W 1891 roku w Louisville powstał związek hodowlany Saddle Horse Breeders' Association, a od roku 1988 rasę te hoduje się również RFN.

źrebak rasy American Saddlebred



Witam
Nazywam się Kinga, mam 14 lat i jeżdżę konno 2 lata, obecnie nie posiadam własnego konia lecz opiekowałam się jednym koniem przez jakiś czas.
Uczę się skakać, mój największy skok to 60-70 cm, ale jednak i tak wolę ujeżdżenie, uczę się L-ki ^^
Nie mam ulubionej rasy ani maści konia, uwielbiam je wszystkie ♥
Na tym blogu będę umieszczać wszystkie wpisy o koniach, a mianowicie:
a) Poradniki- 
b) Rasy
c) Ciekawostki
d) Sławne konie- sportowe
e) Różne notatki 
i wiele wiele innych