poniedziałek, 26 października 2015

,,BOJ'' czyli Brązowa Odznaka Jeździecka


Brązowa Odznaka Jeździecka - Próba Ujeżdżenia, co trzeba wiedzieć przed egzaminem?
W próbie ujeżdżenia para jeździec-koń musi zaprezentować się w krótkim programie, w trakcie którego jeździec prezentuje znajomość podstawowych chodów i figur na ujeżdżalni. Czworoboku w tej próbie ma wymiary 20x40 m, obowiązuje kiełznanie wędzidłowe, przy czym wędzidło może być pojedynczo lub podwójnie łamane. Koń może mieć na nogach także ochraniacze. Dopuszczalny jest start zarówno w siodle o profilu ujeżdżeniowym, jak i wszechstronnym czy skokowym. W trakcie egzaminu jeździec może używać bata, ale nie może używać ostróg! Strój jeźdźca nie musi być strojem galowym - wystarczy aby był to schludny strój treningowy.
Dopuszczalne jest wykorzystanie wodzy pomocniczych - wytokawypinaczy lub gogue. Jednak wszystkie one muszą być prawidłowo dopasowane - koniecznie poprośmy o pomoc w ich dopasowaniu naszego instruktora/trenera!

Brązowa odznaka jeździecka – dlaczego warto zdać?

Przystąpić do egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką warto, ponieważ daje możliwość rozpoczęcia kariery zawodnika, a jedynym wymogiem przystąpienia do egzaminu jest ukończenie 8 roku życia.

Uprawnienia w ujeżdżeniu

Brązową Odznaka Jeździecka uprawnia nas w dyscyplinie ujeżdżenia do startu w
  • konkursach do klasy „P” włącznie
  • Pucharze Polski Kuców
  • Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Uprawnienia w skokach

Brązową Odznaka Jeździecka uprawnia nas w dyscyplinie skoków do startu w
  • konkursach do klasy „L” włącznie
  • konkursach na kucach do wysokości odpowiedniej wg grupy konia i wieku zawodnika
  • Pucharze Polski Kuców grup A, B, C
  • Pucharze Polski Dzieci II
  • Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików 
  • Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży na kucach startu do klasy „P” włącznie dla zawodników startujących w Pucharze Polski Dzieci na dużych koniach

Jak zgłosić się do egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką?

Gdzie odbywają się egzaminy?

Dowiedz się, czy twoja stajnia organizuje egzaminy na odznaki. Jeżeli twój ośrodek takich egzaminów nie przeprowadza, poszukaj terminów i ośrodków na stronie systemu Artemor. W przypadku gdy nie znajdziesz żadnych wolnych terminów, przejrzyj kalendarium swojego Wojewódzkiego Związku Jeździeckiego.
Egzaminy są również często organizowane na koniec obozów jeździeckich.

Jak zgłosić się do egzaminu?

Najczęściej wymagane jest wypełnienie karty zgłoszenia lub wysłanie maila do biura stajni wraz z następującymi informacjami
  • imię i nazwisko
  • pesel
  • miejsce i data urodzenia
  • adres zamieszkania
  • rodzaj odznaki
  • imię konia/koni na jakich się będzie zdawać odznakę
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie ośrodka, w którym odbywa się egzamin.

Ile kosztuje egzamin?

Cena egzaminu zależy od ilości zdających i stajni. Przeważnie koszt samego egzaminu to około 100 zł. Do tego należy doliczyć ewentualny koszt wypożyczenia konia na czas egzaminu.

Jak przebiega egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką?

Egzaminatorzy oceniać będą wiedzę i umiejętności na podstawie podręcznika „Zasady jazdy konnej – cz. 1, 2 i 3”Egzamin składa się z dwóch części – praktycznej i teoretycznej. Zaliczenie części praktycznej jest warunkiem podejścia do części teoretycznej.
Jak przebiega egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką?

Część praktyczna składa się z trzech etapów: opieki stajennej,próby ujeżdżeniowej i skokowej.
Podczas części praktycznej wymagane jest użycie wędzidłapojedynczo- lub podwójnie łamanego. Dozwolone jest używanie goguewytoka lub wypinaczy (gogue i wypinacze tylko podczas części ujeżdżeniowej)ochraniaczy i bata.Używanie ostróg jest zabronione.
Część praktyczną uznaje się za zaliczoną, gdy za każdy przejazd uzyskamy ocenę 5 w skali 10.
Niezdany egzamin lub jego część można powtórnie zdawać w najbliższym terminie (w przypadku poprawy części egzaminu do 12 miesięcy) w dowolnym ośrodku. W przypadku drugiego niezaliczenia, w kolejnym podejściu egzamin należy zdać w całości.

Opieka stajenna

Podczas opieki stajennej musimy pokazać prawidłowe podejście do koniaodczytanie i interpretacje jego reakcji,czyszczenie oraz prowadzenie w ręku. Z opieki stajennej zwolnieni są posiadacze aktualnej licencji lub odznaki „Jeżdżę konno”.

Próba ujeżdżeniowa

Próba ujeżdżeniowa wymaga od nas przejechania podanego programu na małym czworoboku (20 m x 40 m). Ocenie podlegać będzie dosiad podstawowy w trzech podstawowych chodach, użycie pomocy zgodne z zasadami klasycznej szkoły jazdy i rysunek figurPopełnienie trzech pomyłek oznacza eliminacje. Pozytywne zaliczenie jest warunkiem przystąpienia do następnej próby.

Próba skokowa

Podczas próby skokowej wymagane jest przejechanie parkuru złożonego z 4 przeszkód 70 cm (dla kuców odpowiednio mniejsze, ale nie większe niż 60 cm), w tym cavaletti ułożone z trzech drągów z kopertą pokonywaną z kłusa, dwóch stacjonat i oksera. Podczas przejazdu wymagany jest półsiad. Ocenie podlegać będzie dosiad skokowypokonywanie cavaletti i skoki przez kolejne przeszkody oraz zachowanie jeźdźca pomiędzy przeszkodami. Wymagane jest również pokazanie galopu w półsiadzie na odcinku jednego okrążenia zakończonego zatrzymaniem (przez kłus) przed linia zatrzymaniaPrzekroczenie linii, drugie nieposłuszeństwo, upadek jeźdźca lub konia eliminują z egzaminu. Z próby skokowej mogą być zwolnieni kandydaci w wieku 45 lat i powyżej.

Część teoretyczna

Podczas części teoretycznej będziemy odpowiadać na wylosowane pytania.
Komisja zada nam pytania z tematów
  • zachowanie konia
  • prawidłowe zachowanie przy koniu i podstawy pielęgnacji
  • podstawy żywienia i technika żywienia
  • podstawy zdrowia konia
  • podstawy eksterieru
  • maści i odmiany
  • podstawy teorii jazdy konnej
  • dosiad i jego rodzaje
  • rodzaje pomocy
  • podstawowe figury na ujeżdżalni
  • zasady zachowania na ujeżdżalni
  • sprzęt jeździecki i strój do jazdy
Pytania mogą być zadawane wyłącznie z wcześniej opublikowanego zestawuZdających do ukończenia 11 roku życia obowiązują pytania do nr 83 włącznie. Wymagana jest prawidłowa odpowiedź, na co najmniej połowę pytań.

Jak dobrze przygotować się do Brązowej Odznaki Jeździeckiej?

Jak dobrze przygotować się do Brązowej Odznaki Jeździeckiej?

Koń

Podczas egzaminu możesz jechać na własnym wierzchowcu. Większość stajni wypożycza swoje konie na potrzeby całego egzaminu lub jego części. Do części ujeżdżeniowej i skokowej możesz przystąpić na tym samym lub innym koniu.

Strój

Jeżeli jeszcze nie kupiłeś białych bryczesów czy marynarki jeździeckiej nie przejmuj się. Strój galowy nie jest wymagany.Wystarczy schludny strój treningowy. Jednak, jeżeli planujesz starty w zawodach, warto zacząć go kompletować. Strój galowy składa się z białych bryczesów, białej koszuli i krawatu lub plastronu, białych rękawiczek oraz marynarki jeździeckiej. Zakup kompletu może być kosztowny, dlatego na potrzeby egzaminu możesz kupić białe bryczesy i koszulę. Długie włosy muszą być związane. Wymagane jest noszenie kasku.

Przygotowania do części praktycznej

Przygotowania do części praktycznej zacznij od nauczenia się programów na pamięć. Program zapamiętasz najszybciej, jeżeli będziesz rysował kolejne ruchy na kartce. Możesz wydrukować sobie gotowy schemat czworoboku lub narysować go ręcznie. Kolejność liter na czworoboku 20 m x 40 m zaczynając od litery stojącej przy narożniku długiej ściany, idąc wzdłuż, to MBFAKEHC. Aby zapamiętać ich kolejność możesz nauczyć się wyliczanki: „Mickiewicz Romantyczne Ballady Pisał, Fiołki Alpejskie Kochał, Venere Entuzjastycznie Sławił. Helena Czekała Gniewna I Xymene Lubił Dotykać”.
Poszczególne elementy możesz rysować na tym samym czworoboku lub każdy następny ruch na innym. Staraj się, aby rysunek figur był dokładny – ucz się dokładności od początku. Pilnuj, aby koła było okrągłe, zaczynały i kończyły się w tym samym miejscu, a narożniki były wyjechane. Jeżeli ułatwi Ci to naukę, możesz zastosować dla poszczególnych chodów inny styl linii – np. dla stępa linia kropkowana; dla kłusa linia przerywana; dla galopu linia prosta. Podczas rysowania, wizualizuj sobie przejazd. Wyobrażaj sobie moment przygotowaniawykonania i moment po elemencie.
Czworobok 20 m x 40 m
Źródło: proba-caprillego.pl
Kiedy umiesz już przejazd na pamięć, podziel go na mniejsze partie. Ćwicz każdą część po kolei. Im więcej powtórzeń zrobisz, tym przejazd będzie płynniejszy i wymagać będzie coraz mniejszego udziału twojej świadomości. Powtarzaj elementy, które sprawiają Ci najwięcej trudności. Zwróć uwagę na ćwiczenie zatrzymań – w sumie wymagane są aż cztery.
Kiedy opanujesz już wszystkie części z osobna, zacznij jeździć przejazd w całości. Kiedy opanujesz cały przejazd, wróć do elementów, które sprawiały trudność oraz powtarzaj wybrane partię. Szczególnie ważne jest, aby nie jeździć całego czworoboku trening przed egzaminem – koń szybko nauczy się kolejności elementów i będzie wyprzedzał pomoce.

Przygotowania do części teoretycznej

Do nauki teorii skorzystaj z zestawu pytań i odpowiedzi (również w wersji skondensowanej oraz jako fiszki do nauki na wyrywki online). Warte przeczytania są również książki „Akademia jeździecka”„Nos do przodu”„Młody jeździec” i „Poradnik młodego jeźdźca”. Pomogą zebrać i usystematyzować poznany materiał.
Budowa konia
Źródło: zabookuj.eu

Dzień egzaminu

Przed próbami wydzielony jest czas na rozgrzewkę. Rozprężenie to nie czas na poprawę jakości elementów ani doskonalenie dosiadu. Skup się na rozluźnieniu i oswojeniu konia z nowym otoczeniem. Twój trener może Ci w tym pomóc. Muzyka rozluźnia, dlatego, jeżeli denerwujesz się egzaminem, możesz włączyć swój ulubiony utwór na telefonie. Polecam serię artykułów „Radzenie sobie ze stresem” (część pierwsza i druga). Pomoże ona pokonać strach przed egzaminem. Informacją do wjazdu na czworobok będzie dźwięk dzwoneczka.
Przejazdy traktuj jak zwykły trening. Jeżeli nie poprawiłeś czegoś na treningu, nie próbuj poprawiać tego w trakcie próby. Jeżeli martwisz się, że pomylisz się w programie, poproś znajomego o czytanie go w trakcie przejazduDany element należy wykonać w momencie, kiedy dana litera jest na wysokości twojego ramienia. Pilnuj, aby zatrzymanie w podczas próby ujeżdżeniowej trwało 5 sekund. Aby wymierzyć ten czas, możesz policzyć powoli do pięciu. Po skończonym przejeździe komisja poda wynik próby. Jeżeli próba uznana jest za zaliczoną, możesz przystąpić do następnej. W przeciwnym przypadku możesz powtórnie podejść do próby w najbliższym terminie, w dowolnym ośrodku.
Jak dobrze przygotować się do Brązowej Odznaki Jeździeckiej?

Po egzaminie

Po egzaminie otrzymasz protokoły przejazdów z ocenami, uwagami i błędami. Jest to najlepsza okazja do poprawy twojej techniki. Pokaż protokoły swojemu trenerowi i w najbliższym czasie pracuj nad korekcją błędów.
Po mniej więcej dwóch tygodniach od zdania egzaminu otrzymasz legitymację oraz odznakę.

Co dalej?

Po 3 miesiącach od zdania Brązowej Odznaki Jeździeckiej możesz przystąpić do egzaminu na Srebrną Odznakę Jeździecką. Możesz również wystąpić o przyznanie licencji zawodnika i rozpocząć karierę zawodnika.


Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz