Po odbyciu dwóch pierwszych lekcji jazdy konnej, przechodzimy do lekcji kolejnej, w której podsumujemy zdobyte już wiadomości na temat tej dyscypliny sportu i nieco je wzbogacimy
Kierowanie koniem
Jak ruszyć konia?
Aby koń zaczął chodzić stępem, trzeba dać mu znak, żeby ruszył. Lekko przykładamy nogę (łydkę lub piętę) w bok konia i robimy ruch biodrami taki jakbyśmy chcieli przesunąć siodło do przodu.
Co zrobić by koń stanął?
Jeśli chcemy aby nasz koń stanął, musimy mocno usiąść w siodło i zebrać wodze. Jeśli koń nie chce się zatrzymać to powiedzmy ,,prrr'' lub ,,stój'', ponieważ to ,,uspokaja'' konia. Należy pamiętać, aby nie ciągnąć konia za wodze zbyt mocno, ponieważ wędzidło które znajduje się w jego pysku za mocnym pociągnieciem sprawia ból.
Co zrobić by koń skręcił w lewo, lub w prawo?
Lewa ręka używa lewej wodzy, a prawa prawej. W zależności od tego, którą ręką pociągniesz za wodze, koń skręci w tym kierunku. Jest to podstawowa metoda, aby skręcić koniem.
1
Trzymaj wodze w obu dłoniach. Dłonie powinny być wysunięte około 5 centymetrów do przodu oraz około 10 centymetrów nad siodło.
2
Daj koniowi znać, żeby ruszył. Utrzymuj kontakt pomiędzy Twoimi dłońmi, a pyskiem konia. Wodze nie powinny być ani napięte, ani puszczone zbyt luźno. Powinna być prosta linia między Twoim łokciem a wędzidłem.
3
Aby skręcić w lewo, lekko pociągnij wodze lewą ręką. Ale nie szarp. Wystarczy lekko pociągnąć. Koń to na pewno poczuje. Szarpanie może mu sprawić ból.
4
W tym samym momencie, gdy pociągniesz wodze lewą ręką, delikatnie przyłóż lewą łydkę do konia.
5
Gdy koń zacznie reagować na Twoje sygnały, zaprzestań ,,mocniejszego przykładania łydki" i ciągnięcia wodzy.
6
Powróć do trzymania wodzy tak jak w kroku pierwszym.
7
Jeśli chcesz skręcić w prawo, analogicznie postępuj według powyższych wskazówek, ale ciągnij wodze prawą ręka i przyłóż prawą łydkę do konia.
Nauka kłusa ćwiczebnego i anglezowanego
Kłus Ćwiczebny
Na pewno pierwszy będzie kłus ćwiczebny. Wyjmujemy wtedy nogi ze strzemion a wodze trzymamy „pod siodłem” lub możemy jechać kłusem ćwiczebnym także w strzemionach. Kłus ćwiczebny polega na tym by utrzymać równowagę na koniu. Siedzimy wtedy wyprostowani, odchyleni do tyłu i dzielnie oraz pewnie siedzimy na siodle.
Kłus Anglezowany
Kłus anglezowany to ciężka sprawa dla początkujących jeźdźców. Na początku nogi w strzemionach latają, lecz gdy będziemy ćwiczyć z czasem to minie. Koń idzie kłusem, a my musimy wstać i siadać, wstajemy i siadamy, wstajemy i siadamy. Wszystko musimy robić z rytmem konia, nie możemy klepać tyłkiem ob siodło, gdy tak jest oznacza to, że źle anglezujemy i za długo podnieśliśmy się z siodła.
Ćwiczenia w siodle
Żeby poćwiczyć sobie równowagę w siodle, warto powykonywać parę ćwiczeń. Nie są to ćwiczenia trudne, im więcej będziemy ćwiczyć, tym szybciej opanujemy podstawy jazdy konnej. Ćwiczenia te robimy w stępie.
Dotykanie rękami czubków palców u nóg
Gdy wykonujemy to ćwiczenie pierwszy raz, trzymamy się siodła i lewą dłonią dotykamy czubka palców u prawej nogi, a następnie prawą ręką dotykamy czubka palców u lewej nogi. Gdy już nauczymy się to dość dobrze robić, zaczynamy uczyć się tego bez trzymania się siodła.
Skręty ramion
Puść wodze. Ramionami ruszaj tak, abyś widział zad konia i jego ogon. To ćwiczenie musi być robione dokładnie, czyli tak abyś widział zad konia, a nie tylko jego boki.
Położenie się na zadzie konia
W tym ćwiczeniu puść wodze. Odchyl się do tyłu i połóż się na zadzie konia. Koń może wtedy iść stępem lub stać
Skłony
Nogi trzymaj pewnie w strzemionach. Wyciągnij rękę do przodu i lekko dotknij ucha konia.
Rozgrzewka w jeździectwie
A teraz coś dla bardziej zaawansowanych, jeżdżących już dość swobodnie. ROZGRZEWKA przed wypuszczeniem się w teren! Jeżdżąc konno pewnie nie raz słyszeliście, że w siodle po prostu się siedzi, a całą pracę wykonuje koń. Oglądając konkursy ujeżdżenia na najwyższym poziomie, odnosimy wrażenie lekkości, płynności i harmonii ruchu bez żadnego wysiłku ze strony jeźdźca. W rzeczywistości jazda konna to sport wymagający ogólnej sprawności fizycznej i dobrej kondycji.
Jak w każdym sporcie podstawą dobrze przeprowadzonego treningu jest rozgrzewka. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka podnosi wydajność, koncentrację na zadaniach i przekazywaniu bodźców. Pozwala jeźdźcom z większym wyczuciem oddziaływać na konia i lepiej wyczuwać i postrzegać własne ruchy. Rozgrzewka pozwala również na szybsze reagowanie określonych partii mięśni, poprawiając skoordynowanie pomocy. O czym zatem warto pamiętać? Od czego zacząć trening na koniu? Zanim przystąpimy do ćwiczeń rozciągających i rozgrzewających poszczególne partie mięśni musimy pamiętać o ogólnym rozgrzaniu organizmu, podniesieniu tętna i przygotowaniu ciała na zwiększony wysiłek fizyczny. Jeździmy w różnych stajniach, więc początek naszej rozgrzewki może być różny. Jeśli sami przygotowujemy konia do jazdy potraktujmy tą część zajęć jako rozgrzewkę cardio.
Czyszcząc konia pamiętajmy o wykonywaniu rytmicznych ruchów, przesuwamy szczotkę po całym grzbiecie konia tak aby wykorzystać cały zakres ruchu ręki, czyszcząc dolne partie nóg możemy wykonywać ruch podobny do przysiadów. Jeśli sami nie przygotowujemy konia do jazdy mamy chwilę czasu na krótką rozgrzewkę „na sucho”. „Pajacyki”, podskoki, skłony, przysiady wykonujemy aby stopniowo zwiększyć tętno i rozgrzać cały organizm. Dziesięć minut stępa na początku jazdy wystarczy na rozgrzanie poszczególnych partii ciała. Rozgrzewkę wykonujemy bez strzemion, siedzimy luźno i głęboko w siodle, nogi długie, kolano nie zakleszczone. Ważna jest kolejność ćwiczeń.
Jak w każdym sporcie tak i w jeździectwie rozgrzewkę zaczynamy „od dołu do góry”, rozgrzewając po kolei poszczególne partie ciała. Zaczynamy od stawu skokowego i stawu kolanowego, wszelkie ruchy okrężne pozwolą nam na rozgrzanie tych partii ciała. Następnie rozgrzewamy staw biodrowy np.: odwodząc nogę od siodła. Ważne aby przy tym ćwiczeniu zachować prostą nogę w kolanie. Następnie wykonujemy wymachy nogami, przód – tył, pogłębiając za każdym razem delikatnie ruch do tyłu. Ułatwi to potem nam pracę nad prawidłowym ułożeniem łydki. Pamiętajmy aby każde ćwiczenie wykonywać z należytą starannością - powoli, ale dokładnie, żadnych szarpanych ruchów. Następnym ćwiczeniem może być przyciąganie pięty do pośladków. To ćwiczenie pozwoli nam rozciągnąć się i „otworzyć biodra”. Kolejnym ciekawym ćwiczeniem jest opuszczanie się z siodła na lewo i prawo. Ćwiczenie to jest idealnym ćwiczeniem rozciągającym, zwłaszcza dla osób mających problem z „zakleszczaniem” kolana. Ważne jest także aby rozgrzać grzbiet, wyciągając się do uszu konia (lewa ręka do prawego ucha konia i na odwrót). Kolejnym ćwiczeniem są skręty tułowia z dotykaniem nasady ogona konia. Patrzymy za ręką, wodze zostają na szyi konia (jeśli boimy się o to, że stracimy panowanie nad koniem możemy poprosić instruktora bądź osobę towarzyszącą nam podczas jazdy o pomoc).
Do ćwiczeń można dodać klasyczny „rowerek” (wykonujemy trzymając się obiema rękami za tylni łęk), jest to doskonałe ćwiczenie na mięśnie brzucha, które pomagają nam utrzymać właściwą pozycję kręgosłupa. Jak zostało już wcześniej wspomniane, rozgrzewkę „przeprowadzamy od dołu do góry”. Kolejnym ćwiczeniem mogą być skłony do kostek jeźdźca, lewa ręka sięga do prawej kostki i na odwrót. Podobnie jak każde inne ćwiczenie również i to wykonujemy w miarę naszych możliwości, nie należy zmuszać jeźdźca, który się boi do wykonywania tego ćwiczenia, należy mu zaproponować taką wersję ćwiczenia, która pozwoli na efektywną rozgrzewkę bez potęgowania strachu (instruktor może przytrzymać konia lub zaproponować skłony do kolan).
Kolejnym ćwiczeniem powinny być krążenia ramion i przedramion. Krążenia ramion wykonujemy w przód i w tył, kręcąc całymi rękami. Dobrym ćwiczenie poprawiającym ogólną koordynację ruchową jest krążenie rękami w przeciwnych kierunkach (np. lewą ręką kręcimy do przodu, prawą do tyłu, potem zamieniamy ręce). Nadgarstki rozgrzewamy wykonując okrężne ruchy. Ważne jest także aby zadbać o rozgrzanie karku, przyciskając raz jedno, raz drugie ucho do barku, potem wykonujemy krążenia głową. Następnie delikatnie przyciskamy brodę do klatki piersiowej i powolnym, płynnym ruchem odchylamy głowę do tyłu. Przy rozgrzewaniu karku szczególnie ważna jest dokładność i płynności wykonywanych ruchów, wszelkie szarpnięcia mogą spowodować kontuzję. Jeżdżąc konno pewnie nie raz wykonywaliście ćwiczenia typu młynki, klaśnięcia nas szyją konia (lub zadem), ćwiczenia te pozwalają jeźdźcom na oswojenie się z koniem, jednak dla zapewnienia bezpieczeństwa najlepiej wykonywać je w asyście instruktora.
Na koniec, również w stępie (a potem i w kłusie) ćwiczymy równowagę stając w strzemionach, to ćwiczenie pozwala na prawidłowe ułożenie łydki oraz pozwala nam znaleźć równowagę na koniu. Na koniec jazdy warto pamiętać, iż stęp rozluźniający dla konia, dla nas jest szansą na złapanie kilku oddechów, luźne machanie nogami, rękami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz